Sejf na broń – jak sama nazwa wskazuje – służy do bezpiecznego i właściwego przetrzymywania broni. W wielu sytuacjach okazuje się jedynym dobrym i wręcz niezastąpionym schowkiem. Oczywiście dobry sejf powinien spełniać kilka bardzo ważnych warunków, jednakże producenci dbają zwykle o to, by tak właśnie było. Na polski rynek trafiają więc tylko takie sejfy na broń, które są zgodne z ustalonymi normami. Nawet one doczekały się jednak kilku swoich wersji. W zależności więc od tego, jaką broń się posiada, nieco inny sejf trzeba będzie dla niej wybrać.

Najbardziej uniwersalne i zarazem zdecydowanie najczęściej kupowane są oczywiście klasyczne sejfy pancerne. Służą do przechowywania różnego rodzaju broni. Z uwagi na swój całkiem spory rozmiar mogą pomieścić zarówno typową broń krótką, jak i znacznie większą broń długą czy nawet prawdziwą amunicję. W sejfach pancernych ludzie równie często przetrzymują inne przedmioty. Trafia więc do nich nie tylko broń, ale także i sztukateria, wartościowe monety czy po prostu pieniądze. Sejfy tego rodzaju mogą być różnorako zamykane. Przeważnie jednak stałym elementem ich wyposażenia jest zamek elektroniczny, ewentualnie zamek szyfrowy.

Jeżeli jednak ktoś posługuje się tylko i wyłącznie bronią krótką i nie chce zaśmiecać domu czy mieszkania dużym sejfem pancernym, spokojnie może sięgnąć po coś mniejszego i równie praktycznego, czyli po typowy sejf na broń krótką. Ten będzie mieć już znacznie mniejszy rozmiar od swojego poprzednika. Ma to swoje plusy. Sejf na broń krótką jest na tyle poręczny i praktyczny, że mieści się bez trudu dosłownie wszędzie – nawet w małym mieszkaniu. Wszystkie sejfy na broń krótką mają też oczywiście liczne i zróżnicowane zabezpieczenia. Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek z zewnątrz zdołał je otworzyć i wyciągnąć to, co się w nich znajduje.

Ostatnim popularnym wariantem sejfu jest ten kierowany do osób posługujących się bronią myśliwską, czyli przede wszystkim do samych myśliwych. Takie sejfy będą już znacznie większe i od sejfów na broń krótką, i nieraz także od sejfów pancernych. Z uwagi na swoje konkretne przeznaczenie są specjalnie konstruowane. Najczęściej zawierają różne dodatkowe skrytki i liczne półki. Dzięki temu można spokojnie rozłożyć w nich całą broń, aby później każdą jej sztukę szybko znaleźć.

Opisane wyżej warianty sejfów na broń są tymi zdecydowanie najpopularniejszymi, które dla większości osób okażą się zupełnie wystarczające. Nie ma sensu kupować czegoś, czego nie będzie się używać. Nawet wybór sejfu powinien być przemyślany.